Porady i przepisy kulinarne

Zdrowie

Poznaj przepis na wyjątkowy wigilijny barszcz

Mówi się, że pewne rzeczy czy wspomnienia mają zapach i smak. Tak można określić grudzień i okres świąt Bożego Narodzenia. Mandarynki, pieczone ciasteczka, goździki, domowa sałatka, a także barszcz, którego dla wielu osób po prostu nie może zabraknąć. Prawdziwy, domowy z mnóstwem dodatków i oczywiście, zrobiony na zakwasie to raj dla naszego podniebienia, na który niejednokrotnie czekamy cały rok.

Zakwas na barszcz

To on jest kluczem do uzyskania idealnego smaku. A także źródłem zdrowia i warto pić go nie tylko od święta. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po gotowe produkty wysokiej jakości, które zawsze warto mieć w kuchni. Samodzielne przygotowanie zakwasu nie jest trudne, ale wymaga trochę wprawy i uważności (m.in. ze względu na łatwe zabrudzenie siebie i wszystkiego dookoła burakami). Całe szczęście można posłużyć się gotowym zakwasem. Miejscem z szeroką ofertą sprawdzonych produktów jest sklep internetowy Olini. Oprócz zakwasu z buraków można tam przebierać wśród wielu zdrowych, naturalnych produktów również tych zalecanych dla dzieci.

Przepis na barszcz

Poniższy przepis pozwoli na przygotowanie ok. 1500 ml barszczu.
woda lub bulionu warzywnego – 1,5 litra
buraki – ok. 1 kg
korzeń pietruszki – 1 sztuka
seler – 0,5 sztuki
marchewka – 1 sztuka
por – kawałek, wystarczy ok. 10 cm
suszone grzyby – 20 gramów (a w zasadzie woda z grzybów)
przyprawy: ziele angielskie, czarny pieprz ziarnisty, listek laurowy, sól, cukier
zakwas z buraków jedna szklanka

  1. Przygotuj grzyby – można zrobić to już dzień wcześniej. Wystarczy zalać je niepełną szklanką wody i pozostawić do namoczenia. Do barszczu użyjemy samej wody po grzybach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do zupy również grzybki. Inna opcja to wykorzystanie ich do farszu do innej potrawy.
  2. Wszystkie warzywa należy obrać, umyć i pokroić. Buraki i marchew najlepiej w plasterki, por i pietruszka na kilka części.
  3. Przygotowane warzywa dodajemy do wody / bulionu razem z pieprzem i zielem angielskim. Przyprawiamy według preferencji biesiadników, jednak warto pamiętać, że barszczyk lubi być podkreślony przez te składniki – spokojnie na 1,5 litra wody można dodać po 5 ziarenek. Po zagotowaniu gotujemy jeszcze ok. 1,5 godziny.
  4. Po tym czasie można odcedzić wszystkie składniki, zostawiając sam płyn. Warzywa można wykorzystać do sałatki lub stworzyć własny, mniej tradycyjny farsz do pierogów.
  5. Kolejny krok to dodanie wody z namaczania grzybów – wystarczy pół szklanki. Do tego wlewamy szklankę zakwasu z buraków wraz z łyżeczką cukru oraz szczyptą soli. Ważne! W tym momencie nie powinno się już gotować barszczu, można go jedynie podgrzewać. Ponowne zagotowanie może sprawić, że utracimy uzyskany przez zakwas kolor.
    Ta pyszna zupa, która, nawet jeśli nie króluje na Wigilijnym stole, zdecydowanie jest godna uwagi na pozostałe dni świąteczne. Smakuje równie dobrze z uszkami lub pita prosto z kubka do krokietów. Albo i bez krokietów, kiedy chcemy się rozgrzać po rodzinnym spacerze czy powrocie z Pasterki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *